Els karcsonyunk a kisbabval
Hangulatunkat mr a csecsem is rzkeli. Kmljk meg magunkat, s ezltal t is a bevsrls, sts-fzs okozta nnepi stressztl! Most klnsen sok kellemes inger ri, ezrt ugrsszeren fejldik rtelme. Minden rzkszervnek nyjt valami ajndkot a karcsony: csengettysz, halk karcsonyi dallamok, gyertyafny, csillog vegdszek, zrg-zizeg sznes csomagolpapr, brsonyos szalagok, lgy tapints nnepi ruhk, finom fahjas-szegfszeges illat, taln mr meg is zlelheti a mzeskalcs zt. A kisbabt ezek az j ingerek foglalkoztatjk leginkbb. Szenteljnk elegend idt arra, hogy megcsodlhassa a fa dszeit. Vegyk karunkra, s jrjuk krbe a ft naponta tbbszr is. Vezessk vatosan a kis kezeket a tlevelekhez, hogy rezhesse egy picit a szrst. Adjunk egy-egy dszt a kezbe, aztn akasszuk vissza a fra, hogy szrevegye, ez oda val, nem egyszer jtkszer. Elgondolkodhatunk azon, vajon veken keresztl ugyanazokat a hagyomnyos dszeket rakjuk-e fel, vagy ltztessk minden vben mskpp a ft. A kicsik szeretik az llandsgot, a hagyomnyt, de persze lvezik a meglepetseket is, hiszen izgalmas dolog minden vben tallgatni, vajon ezttal milyen lesz a fa.
Tl sok a jbl Ktves kortl mr az rzki benyomsokon tl is megrtenek valamit az nnep lnyegbl. Szp kpesknyv segtsgvel mesljk el estnknt a betlehemi trtnetet. A vsrolt vagy otthon sszelltott Betlehem figurival knnyen meg is eleventhetjk az esemnyeket. A kisgyerek kzben maga is rakosgathatja benne az llatokat, psztorokat. Nem kell sok ahhoz, hogy boldog karcsonyt szerezznk neki, m fordtva is igaz, knnyen elronthatjuk az rmt. nnepekkor rendszerint tl sok jut a jbl: telbl, ajndkbl, vendgbl. A kisgyerek nem kr nnepi ment, s most sincs tbb trelme az asztal mellett ldglni, mint mskor. Ha eddig nemigen fogyasztott dessget, most sem kell rszoktatnunk. Ne ezekben a napokban adjunk neki valamilyen j telt, s az egyvesnl kisebbeknl klnsen gyeljnk arra, mi kerl a szjukba. Ajndkbl elegend egy-kt csomag, ne szoktassuk r a kvetelzsre. A nagyobbaktl se krdezzk meg, mit hozzon az angyalka, hadd maradjon ez meglepets. Minl tbb holmi veszi krl a kicsit, annl kevsb tud velk jtszani, megcsodlni, rlni pedig vgkpp nem lesz kpes. Inkbb a j minsgre gyeljnk, mint a mennyisgre. Szk csaldi krben tltjk a szentestt vagy npes csaldi krben? J lesz elre felkszlni a vendgseregre! Persze nem csak az nnepi ment illeten, hiszen a kicsire is tekintettel kell lennnk. Hol lesz a ksz-msz csecsem, a vendgek lba alatt? Vagy kzrl kzre adogatjk majd? Mit szl a sok ritkn ltott archoz? A vendgeskeds elksztshez vegynk ignybe csaldi segtsget. Nem csecsem, kisgyerek mellett kell bizonytanunk hziasszonyi kpessgeinket! A szeretet nnepn klnsen figyeljnk arra, hogy a klssgek ne vonjanak el bennnket a csaldtl.
Egyszer elmlik a karcsony Arra is gondolnunk kell, hogy egyszer elmlnak az nnepek. A kicsinek nagyon fog hinyozni a karcsonyfa (nem csak neki). res lesz a helye a laksban, hiba keresi a kedves dszeket, amikkel mr megbartkozott. Ha tehetjk, vegynk egy kisebb gykeres ft, ezt kiltethetjk a kertbe. Az elmls az let rsze, minl termszetesebbnek tekintjk ezt, annl knnyebben megvigasztaldik a kisgyerek. Magyarzzuk el, mg ha nem is rti egszen, hogy jvre is lesz karcsony. Szp szoks a karcsonyfa alatti csaldi fnykpezkeds: vrl vre lthatjuk finkat, csaldtagjainkat. Ha jvre elvesszk az idei fnykpeket, egszen elcsodlkozunk majd, mekkort ntt a gyereknk.
Milyen a j ajndk? Erre a krdsre nincs egyntet vlasz, hiszen ez letkortl s a gyerek rdekldstl fgg. Az ruhzakban mr kora sszel megjelennek a fa al kvnkoz rucikkek. A kisgyerekes szlknek teht van idejk arra, hogy tgondoljk, mivel lepjk meg az aprsgokat, mg sincs knny dolgunk. A tapasztalt, tbbgyerekes szlk mr elre ltjk a karcsonyi ajndkzn htrnyait. Nagyon tgondoltan kell vlasztanunk, st nem rt a rokonokkal titkos szvetsgre lpnnk – legalbb erre az alkalomra – annak rdekben, hogy hasznlhat, a gyermek letkornak, kpessgeinek megfelel trgyak kerljenek be a mr amgy is zsfolt gyerekszobba.
Csak minsget! Soha nem fogom elfelejteni azt a karcsonyt, amikor a kt kicsi fiam egy csodlatos csomagot kapott a ddszlktl. A csomag nagy volt s sokat sejtet. Kt kulacs, kt tbla krtval, egy furulya s egy metallofon volt benne. Telitallat. Hanem hrom napon bell kiderlt: a kulacs tetejt puszta kzzel nem lehet felnyitni, csak fogval, a belsejben lv szvszl pedig lyukas. A tbla fnyes manyagbl kszlt, amit a krta sikoltva karcol, de nyomot nem hagy rajta. A furulya hangja hamis (de nagyon), a metallofon pedig sztesik. A csodlatos csomagbl teht semmi sem hasznlhat: az egsz egy raks szemt. Mivel zensz csaldbl szrmazunk, engem a furulya hasznlhatatlansga hbortott fl legjobban. A jtkboltban, ahol szv tettem a hibt, csak annyit mondtak: ez nem hangszer, hanem jtk. Ha hangszert akarok, menjek a hangszerboltba. Arra, hogy ez a trgy, amit a kezemben tartok, mire val, nem tudtak vlaszt adni. Megfogadtam, hogy ezentl inkbb kevs, de j minsg jtkot kapnak a gyerekeim. Azta egyeztetnk a tbbi csaldtaggal, s sszeadjuk a pnzt valami olyasmire, ami tnyleg rmet szerez a gyerekeknek. - szj -
Flves kor eltt a babnak nincs szksge arra, hogy jtkokkal rasszuk el. Szmra mg nem a sok jtkszer, hanem desanyja jelenlte az igazn fontos. Persze egy ilyen pici baba is jtszik, de ehhez nincs szksge msra, csak a hangjra, kezre, lbra s egy partnerre, aki beszlget vele, nekel neki, hintztatja, ringatja, s – ha kell – bkn hagyja. Az aprsgnak vsrolhatunk j minsg, knyelmes ruht. Szmra az ajndkozsnak mg nincs jelentsge, nem fog megsrtdni.
Flves kor utn babnk mr csszik-mszik, hasznlja a jtkokat.
 | Alaktsunk ki szmra olyan krnyezetet, ami a gyereket tevkenysgre sarkallja. Ehhez nagy, biztonsgos tr kell s megfelel jtkszerek. Ebben az letkorban a legnagyobb a ksrts arra, hogy olyasmit vegynk a kicsinek, ami magtl jtszik. Az nekl, forg, gombnyomsra mkd, felhzhat csodk csak nhny alkalommal bvlik el, azutn felkerlnek a jtkos polcra, mivel a gyerek nem tud velk mit kezdeni – arrl nem is beszlve, hogy az sszes csaldtag kikszl az unos-untalan ismtelgetett egygy kis dallamoktl vagy flsikett szirnzstl. Sokkal jobban jr mindenki, ha az ajndkok kzt van nhny puha labda, gurthat fajtk, csrg-zrg plssfigura. Nagyon vigyzzunk, hogy csak olyan trgy kerljn a kicsi kezbe, aminek darabjai nem vlnak le, amirl nyla nem oldja le a festket, aminek nincs trkeny alkatrsze, les szle.
Amikor a babnk mszni, majd totyogni kezd, roppantul lvezi a helyvltoztats j mdjait. J ajndk egy ekkora gyereknek a kszalagt, a henterg matrac, egy kis stor, ahol elbjhat, vagy egy biztonsgos csszda. Igazi jtszteret varzsolhatunk a gyerekszobbl – de vigyzzunk, ne legyen zsfolt a helyisg, s maradjon tr pihensre, elmlylt jtkra is. Egyves kor utn sok aprsg szenvedlyesen szeret kismotorra, autra lni – hzon bell s hzon kvl egyarnt. Mieltt megvennnk a jrgnyt, bizonyosodjunk meg arrl, melyik a megfelel mret a mi gyereknknek, s olyan modellt vlasszunk, ami nem borul fel knnyen.
Msfl ves kor krl a legtbb gyerkc rdekldni kezd a hzimunkk irnt. Fik, lnyok egyarnt rlnek egy ktnynek, kis partvisnak, laptnak, ednykszletnek. Itt is fontos a gyerek nagysga. A legtbb, kicsiknek ksztett takarteszkzt olyan rvid nyllel ltjk el, hogy a gyerek nem tudja kt kzzel megfogni. Mrpedig anyt szeretn utnozni. rdemes addig nyomozni, mg a megfelelre lelnk. Kaphat a csemete kicsi zomncos ednykszletet is, amiben igazbl meg lehet stni az ltala gyrt tsztt.
Kt-hrom vesen kapnak r a gyerekek az alkots zre. Vastag ceruzt, marokra foghat zsrkrtt, ujjfestket vehetnk a kicsinek festktnnyel, s nagy, falra szgezhet paprvekkel. Ez boldogg teszi a kis mvszt, s gy azt is megtanulhatja, hov szabad s hov nem szabad rajzolni.
+1 tipp minden korra: Ismerkeds a mvszetekkel Vgl – de nem utolssorban – beszljnk zenrl, knyvrl. Szerencsre sok nagyon szp, kicsiknek szl hangfelvtel kerl piacra, altatk, npdalok, egyszer, kedves, knnyen megtanulhat dallamok. Ugyangy tallhatunk rtkes, mesterien elksztett gyermekknyveket a leporelltl az ismeretterjeszt kiadvnyokig. Ezeket akr szletstl fogva gyjtgethetjk a kicsinek, elvehetjk sorban, ahogy cseperedik. Kt dologra kell vigyzni. Az egyik: vlasszuk el az ocst a bztl. Csak ignyes, zlses zenvel, irodalommal, kpi vilggal ismertessk meg a gyereket. A msik: a knyvet, zent ne az anyai odafigyels, egyttjtszs helyett hasznljuk ebben az letkorban. Mg a kisiskolsnak is szksge van arra, hogy a szlk mesljenek neki, hogy egytt nekeljenek, zenljenek, s fleg arra, hogy beszlgessenek. Ennl nincs nagyobb s rtkesebb ajndk.
Forgatknyv az nnepi kszldshez – December els vasrnapjn, ami idn ppen elsejre esik, meggyjtjuk az els gyertyt az adventi koszorn. A hetenknt felcsillan kis gyertyalngok jelzik, hogy megint kzelebb kerltnk az nnephez. – Gondolatban taln tudjuk is, kinek milyen meglepetst sznunk a fa al, de most mr rdemes a tettek mezejre lpni, ideje elsznni magunkat a beszerzsre. Ha ajndkozni rm, akkor az zletekben val nzelds sem lehet olyan borzaszt. Mindenesetre, ha tl sokat bizonytalankodunk, ha nem merjk megvenni azt, ami tetszik, arra szmtva, hogy esetleg tallunk mg szebb, mg praktikusabb ajndkot, megkesertjk a ktsgkvl fraszt, sokak szerint meg egyenesen idegl vsrlst. – A karcsonyi meglepetseket hagyjuk szentestre, az sszes tbbire kszljnk fel idben. Mr a hnap elejn beszerezhetjk a sts-fzs nyersanyagait: lisztet, cukrot, olajat, dit, mkot, kakat, italokat... Ksztsnk bevsrllistt! – Hogy semmi ne maradjon ki, idben talljuk ki, mit fogunk fzni, rjuk ssze, ezekhez milyen nyersanyagokra lesz szksgnk, hny vendgre szmtunk. – Aprop vendgek! Ahol nagy a csald, tisztzzuk idben, hogyan tallkozunk, ki kihez megy vendgsgbe. Ebdre, vacsorra, dlutni kvra? A fiatal csaldok, ahol mr megszletett az els gyerek, lassacskn levlnak karcsony estjn a szlkrl. Sajt karcsonyt, sajt hagyomnyokat szeretnnk teremteni. Ha elg diplomatikusan fogalmazunk, s felknljuk a tallkozs alternatvit, nem fognak megsrtdni. Fontos, hogy legyenek javaslataink, ne higgyk a nagyszlk, hogy ki akarjuk zrni ket a kzs nneplsbl! – Ha adunk r, hogy az otthonunkat is dszbe ltztessk, idben fogjunk a takartshoz, a dekorcik beszerzshez. Ptoljuk a karcsonyfadszeket, ellenrizzk az gket, talljuk ki, mit visel a csald apraja-nagyja az nnepnapokon. – A karcsonyi nneplsben ktsgkvl nagy jelentsge van a hagyomnyoknak, m ez nem jelenti azt, hogy minden aprsghoz ragaszkodnunk kell. Teremethetnk is hagyomnyokat, hiszen kisgyermekekkel nem felttlenl gy nnepelnk, mint egy tbbgenercis csald, ahol mr csaknem felnttek a gyerekek. – A kszlds mellett s az nnepek alatt is maradjon id a gyerekekre! Szomor lenne, ha a nagy sts-fzs, bevsrls kzepette ppen rluk feledkeznnk meg. Ne vllaljuk ernkn fell magunkra a tennivalkat! Fogadjunk el, st krjnk segtsget. Nincs az a sokfogsos, klnleges vacsora, ami megri, hogy az desanya a fradtsgtl s az izgalmaktl trelmetlen legyen, amit a kicsik snylenek meg. Boldog, bks karcsonyt kvnunk! „Ahogy kinttem a gyermekkorbl, megkoptak az nnepek, hinyzott a boldog, izgatott vrakozs, a szlinapon nem az ajndk volt mr a fontos, hanem az, hogy ismt elmlt egy v, regebb lettem. A karcsony sem az angyalkrl s a csodrl szlt, hanem a tancstalan tblbolsrl az zletekben, a praktikus, de nem tl fantziads ajndkok beszerzsrl s a pnzrl. Rengeteg pnzrl. Aztn egyszer csak felragyogtak az nnepek. Egyre tbben lettnk a feldsztett fa krl is. A gyerekeknek ksznhetem, hogy jra megmelegedett a szvem. Azt hiszem, aki egy kicsit is igyekszik, az jobb emberr vlhat a gyermekei ltal, de legalbbis sokat tanulhat a vilgrl s fleg magrl. A trelem, odafigyels, emptia, nfegyelem, dntkpessg, nfelldozs iskolja az a pr v, amit a gyerekekkel tlthetnk. Mert nem szabad sosem elfelejteni, hogy tnyleg csak pr vrl van csak sz, hiszen utna el kell ket engednnk, s ha j munkt vgeztnk, akkor – de csakis akkor – gynyrkdhetnk a szrnyalsukban. Addig azonban van mg idnk, trjuk ki nekik a szvnket, engedjk, hogy kzen fogjanak s elvigyenek bennnket Fantziabirodalomba, hagyjuk, hadd varzsoljanak el nevetskkel, gondolataikkal, tleteikkel! A legsttebb percekben, rkban, napokban pedig prbljuk mindig esznkbe idzni: csak pr v, s utna egyedl replnek. Akkor aztn neknk is meg kell tanulnunk jra nlklk lni, s megint minden nyugalmas lesz. Taln tlsgosan is..."
|